מעבדת תנועה

ד

ד"ר סיימון-הנרי שלס

מנהל המעבדה לניתוח תנועה קליני משנת 2019 וראש המעבדה לניתוח תנועה, ומחקר שיקום ביו-פידבק בילדים משנת 2021.

להמשך קריאה

*מעבדת התנועה הוקמה בתמיכתם הנדיבה של קלריס וברל אוסבורן מבריטניה, ואירווינג מונטאק מארה"ב.

אלי"ן מספק שירות קליני באמצעות מעבדת התנועה המתקדמת שלו, הן בהיבט הטכנולוגי והן דרך קבלת החלטות רב-תחומיות.

מעבדה התנועה האינטראקטיבית מאפשרת הערכה בזמן אמת (motek), כוללת מערכת מעקב תנועה של Vicon ברזולוציה גבוהה של עשר מצלמות, שלוש מצלמות וידאו מהירות, מסוע מאובזר ולוחות כוח משולבים, עד 28 ערוצים של אלקטרודות משטח אלקטרומיוגרפיה אלחוטיות באיכות גבוהה של Delsys ומערכת הקרנת מציאות מדומה ורבודה. בנוסף, מערכת אולטרסאונד משמשת לניתוחים מתקדמים של תפקוד שריר-גיד, הן בתנאים פסיביים והן במצב דינמי.


מעבדת ההליכה מציעה שלושה שירותים קליניים ייחודיים:

ניתוח הליכה תפקודי:

מדובר בניתוח ביו-מכני ונוירו-פיזיולוגי תלת מימדי מעמיק, המבוסס על מדגם גדול של צעדי הליכה, במטרה לענות על שאלה קלינית ספציפית מרופא או מטפל מפנה. הניתוח מותאם להפניה, ומסייע לאורתופדים ונוירו-כירורגים בכל הנוגע לתכנון התערבות, הגדרת תכנית שיקום, מעקב אחר שינויים לאורך זמן וייעול הניהול הקליני לטווח ארוך. שירות זה כרוך בדיונים קבועים של צוות רב-תחומי (כולל הרופא/המטפל המפנה), תוך התחשבות (והדגשה) של הצורך בגישה הוליסטית לקבלת החלטות קליניות. לילדים קטנים מדי או שאינם מסוגלים ללכת על המסוע, או במקרים בהם אין צורך בניתוח תלת מימדי מלא, מבצעים צילום וידאו דו מימדי.

אימון ביופידבק תפקודי:

באמצעות המידע מניתוח ההליכה, מוגדרות וממוקדות מטרות הטיפול התפקודיות באמצעות מרכיבי המציאות המדומה והרבודה החדשניים של מעבדת התנועה. המטרות, שהוגדרו על ידי המטפל והמטופל, נעות בין שיפור יציבות, איכות ותפקוד ההליכה, שיווי משקל וסיבולת דינמיים, והכל בתוך סביבות מהנות ואינטראקטיביות, תוך שילוב ביו-פידבק בזמן אמת. המטופלים מבצעים מספר מפגשי אימון על בסיס שבועי, במהלך מספר שבועות.

הערכה אובייקטיבית של אטקסיה ודיסקינזיה:

תוספת חדשה יחסית, שילוב של סולם קליני קיים (סולם דיסקינזיה), יחד עם אותות נוירו-פיזיולוגיים ממעבדת התנועה מאפשרים הערכה אובייקטיבית לכימות דיסקינזיה ואטקסיה של הגוף כולו. שירות זה הוא בשיתוף פעולה הדוק עם נוירולוג ילדים ונוירו-כירורגים, במטרה לספק להם הערכה חזקה ואובייקטיבית יותר כדי לייעל את תכנון הטיפול בדסקינזיה ואטקסיה, הן תרופתית והן כירורגית.

בראש המעבדה עומד דר' סיימון-הנרי שלס, בעל דוקטורט במדעי הביו-רפואה בפקולטת התנועה, האדם ומדעי השיקום, באוניברסיטת  KU Leuven לצידו פועלים צוות אורתופדי רב ניסיון ובכירי הפיסיותרפיסטים של ביה"ח.

כדי לקבוע פגישה לאחד מהשירותים שלעיל במעבדת התנועה, נא לשלוח העתק הפניה בדוא"ל לכתובת walklab@alyn.org, או צרו קשר עם צוות המזכירות בטלפון 02-6494277. למידע נוסף בנוגע לשירותי מעבדת התנועה, כגון פגישות פרטיות, נא ליצור קשר עם דר' סיימון או איתי בטלפון 02-6494287, או באמצעות walklab@alyn.org.

צפו בכתבה על מעבדת ההליכה שלנו בתכנית הבוקר של ערוץ 13:

מעבדת הליכה, יציבה ותנועה בבית החולים אלין