מרפאת ספסטיות

דר' קרן פוליטי

דר' קרן פוליטי

דר' שרון אילון

דר' שרון אילון

מומחית באורתופדית ילדים, מנהלת השירות האורתופדי

בבית החולים אלין ניתנות זריקות בוטוקס בהנחיית מכשיר האולטרה סאונד. ההזרקות נעשות כחלק מטיפול רב צוותי הכולל פיזיותרפיה וגיבוס או סד מתאים לפי השריר המוזרק.

רעלן הבוטולינום מעכב את הפעלת השריר על ידי העצב באופן זמני.

בילדים עם שיתוק מוחין יש פעילות יתר של שרירים מסוימים, שגורמת לספסטיות (עוויתות, כיווץ יתר של השרירים) ובעקבות כך להפרעה בתנועה ובתפקוד או רכישת יכולת/מיומנות מוטורית. לדוגמה – אחיזת חפצים, ישיבה, זחילה, הליכה וכו'.

אנו משתמשים ברעלן הבוטולינום כדי לעכב את פעילות היתר של השרירים וכך להפחית את הספסטיות. הטיפול מאפשר להרפות את מתח השרירים הגבוה וכך ניתן בעזרת טיפולים פיזיקאליים (פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק) לשפר את התפקוד היומיומי ואיכות החיים.

הטיפול ברעלן בוטולינום נעשה בהזרקה של החומר לשריר. ההזרקה נעשית בדומה למתן חיסון, תחת הרדמה מקומית של העור (משחת EMLA). את ההזרקה ניתן לבצע בהנחיית אולטרה סאונד או EMG (גירוי עצבי) על מנת לשפר את הדיוק במיקום ההזרקה.

ברוב המקרים עוברת ההזרקה ללא תופעות לוואי, והילד יכול לחזור לפעילות רגילה עוד באותו יום. במקרים נדירים יתכנו תופעות לוואי מקומיות כמו לאחר חיסון, או חולשה כללית.

רעלן הבוטולינום מתחיל להשפיע יומיים עד שלושה לאחר ההזרקה, ומגיע לאפקט מרבי שבועיים לאחר מכאן. ההשפעה נמשכת בד"כ 3-4 חודשים, ובתקופה זו יש לתת לילדים טיפולים מוגברים על מנת לנצל את ההזדמנות לשיפור בטווחי תנועה ובתפקוד. במקביל יש להקפיד על שימוש רציף במכשור (סדים, אימובילייזרים וכו') שעוזר בשמירה על הטווחים המושגים.

כאשר השפעת הרעלן פגה יש להעריך מחדש את הצורך בהזרקה נוספת. הטיפול בהזרקות יכול במקרים מסוימים להוות חלופה לניתוח באופן מוחלט, אך ברוב המקרים אינו חוסך טיפול ניתוחי אלא דוחה את הצורך בו במספר שנים. דחייה זו מאפשרת לילד להגיע לניתוח לאחר שהתפתח יותר וגם גדל מבחינה גופנית.

Spasticity Clinic