שיקום פגיעות חוט שדרה

דר' פרד קרול

דר' פרד קרול

היות והנזק בעמוד/חוט השדרה הוא נרחב וכולל גם פגיעה בשורשים, בדרך כלל השיתוק בגפיים התחתונות יהיה מלווה בטונוס רפה. מומלץ שילדים אלה יטופלו במשך שנת החיים הראשונה על ידי פיזיותרפיה. סמוך להגיעם לגיל שנה, כשהם צפויים להיות יותר במנח אנכי, הם יזדקקו לתמיכה בגב על ידי מחוך. מחוך זה יאפשר להם יציבות בישיבה ושמירה על שיווי המשקל.

אחד הסיבוכים אצל ילדים אלה היא התפתחות של עקמת, ויתכן שהשימוש במחוך יפחית את הנטייה להתפתחותה. לקראת גיל שנה, יש לשאוף להעמיד את הילד באמצעות "עמידון". בשנים הראשונות של החיים מומלץ לנסות להתאים מכשירים על מנת לתרגל הליכה.

ניתן ללמד גם ילדים בעלי שיתוק מלא של גפיים התחתונות איך ללכת באמצעות שימוש בהליכון. עצם השגת היכולת ללכת אינה בהכרח מבטיחה שהילד או הילדה יתמידו בשימוש ביכולת זו.

 

התמדה בהליכה תלויה בכמה גורמים:

  • מידת הפגיעה של הילד (הגופנית והקוגניטיבית).
  • מידת התגייסות המשפחה לטיפול ותרגול שגרתי בבית.
  • יכולת מעורבות הקהילה בסיוע כללי ומתן טפולים סדרתיים כולל השתלבות במסגרות מובנות של מעונות וגנים שיקומיים.

כאשר הפגיעה כוללת גם ליקוי בתפקוד הידיים, הילדים יתקשו לבצע פעילויות בסיסיות כמו כתיבה. לעיתים הם יתקשו לכתוב בקצב הנדרש אך יוכלו להיעזר בהקלדה. אצל ילדים אלה ניתן לצפות שכיחות גבוהה מאוד של ליקויי למידה (קשיים בביצוע פעולות חשבון בסיסיות, קושי ביכולת להבדיל בין עיקר ותפל).

 

תחלואה נוספת השכיחה אצל ילדים הסובלים מספינה ביפידה:

Tethered cord

 לעיתים קרובות מתפתחת "עגינה" של חוט שדרה באזור של המום של עמוד/חוט השדרה. הסימנים האופייניים להתפתחות עגינה הם שינויים בטונוס ברגליים, התפתחות של עקמת דוהרת, שינויים בפעילות שלפוחית השתן ועוד. החמרת הסימנים שכיחה בעת גדילה מואצת בעיקר בגיל ההתבגרות. הטיפול בעגינה הוא שחרור על ידי ניתוח. תתכן עגינה חוזרת גם לאחר "שחרור" מלא, במיוחד במצבים שבהם באזור המום יש ליפומה.

Syrinx

היווצרות של נוזל בכמות גדולה באמצע חוט השדרה יגרום ללחץ פנימי על חוט השדרה. הסימנים להתפתחות של סינקרס כוללים חולשה ושינוי ביכולת התחושה.

פצעי לחץ

בשל חוסר התחושה של הדרמטומות הדיסטאליות למום הגבי, ילדים אלה מועדים לפתח פצעי לחץ או כוויות.

גדילה

מרבית הילדים הסובלים מספינה ביפידה הם בעלי קומה נמוכה. ניתן לקשר בין ההגבלה ברכישת הגובה גם להיווצרויות של קיצורים במפרקים ושכיחות גבוהה של דיסלוקציה של פרקי ירכיים והתפתחות עקמת (או עקמת מולדת). כמו כן, קיימת נטייה רבה להשמנה, בעיקר אצל הילדים שההליכה שלהם מוגבלת מאד ורוב הניידות שלהם מתבצעת על גבי כסא גלגלים.

עקמת וקיפוזיס

חלק מהילדים עם ספינה ביפידה יזדקקו בשלב כלשהו להתערבות ניתוחית אורטופדית בשל קיפוזיס קשה או עקמת קשה.

Spinal Cord Injury