שיקום נשימתי

דר' אליעזר בארי

דר' אליעזר בארי

מנהל המחלקה לשיקום נשימתי וסמנכ"ל רפואי

רחל לביא

רחל לביא

סגנית מנהל מחלקות שיקום ושיקום נשימתי

המחלקה לשיקום נשימתי היא היחידה מסוגה בישראל, ומקבלת חולים מכל יחידות הטיפול הנמרץ בישראל (ובעולם), לרוב אחרי אשפוזים ממושכים ללא תוחלת שחרור הביתה. ברוב המקרים תוך שבועות או חודשים ספורים של טיפול באלי"ן, משוחררים הילדים לביתם בהצלחה, משולבים במשפחותיהם ובבתי הספר, כשהם משתמשים במכונות הנשמה ביתית ניידות, ומטופלים בבטחה על ידי משפחותיהם, כפי שהודרכו ע"י צוות אלי"ן, ולאחר שעברו את תכנית השיקום הפרטנית שנתפרה עבורם.

את המחלקה לשיקום נשימתי מנהל דר' אליעזר בארי, רופא ילדים, שהתמחה ברפואת ילדים בהדסה ובבית חולים לילדים בבוסטון. לדר' בארי 20 שנות ניסיון בתחום שיקום נשימתי בילדים ונוער.

מטרת המחלקה היא לאפשר לילדים התלויים בהנשמה מלאכותית להצטרף למשפחותיהם וחבריהם בבית ובבית הספר מוקדם ככל האפשר.

ההתמחות הייחודית של הרופאים והאחיות במחלקה לשיקום נשימתי באלי"ן מתמקדת במיצוי האפשרות של הילד להיגמל מהנשמה מלאכותית. במקביל, על הילד לקבל טיפולים במטרה להשלים ולהשיג את הפער ההתפתחותי שנוצר במהלך האשפוז, זאת בסיוע  טיפולים ממקצועות הבריאות.  כחלק מהתהליך השיקומי, על ההורים ליטול על עצמם בהדרגה את האחריות המלאה למענה לצרכים הרפואיים והחברתיים של הילד, התהליך מתבצע בליווי והדרכת הצוות הסיעודי.

הצוות הרב-תחומי של המחלקה כולל רופאי ילדים, נוירולוג, אורתופדים, פיזיותרפיסטים, מרפאים בעיסוק, קלינאי תקשורת, עובדות סוציאליות, פסיכולוגים ואחיות שיקום.

הצוות מוקדש כולו לסיוע לילדים ולהוריהם לנווט בין האתגרים הללו בהצלחה.