גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות
תו מידות לאפקטיביות
הבלוג של מורית

להפוך מוגבלויות בלתי אפשריות לאפשרויות בלתי מוגבלות

17 מאי, 2017

ביה"ח אלי"ן פעל שנים ארוכות כדי לשנות את התפיסה לגבי המטופלים שלנו ולקדם את זכותם  לחלום. חיי הילדים המטופלים שלנו אינם קלים, אך הזנחה התנשאות והעדר כבוד היו יכולים לגרום להם להיות לסיוט. כאן, כבוד האדם הוא במרכז העשיה. אנחנו רוצים להיות חלק מחלומותיהם של הילדים. אנחנו בונים את המרחב הזה כדי להגשים חלומות ולהפוך אותם למציאות. להפוך מוגבלויות בלתי אפשריות לאפשרויות בלתי מוגבלות.

בית החולים אלי"ן משתנה כל הזמן, ושומר במקביל על מסורת עמוקה, המהדהדת את העיר סביבה: מקום של רב תרבותיות, של אתגרים בלתי פוסקים, של נקודות מפגש מרתקות. מקליניקה אורתופדית לילדים שפעלה בשנות השלושים של המאה העשרים בככר ציון, צמח בית החולים למרכז רפואי מתקדם ששום אתגר לא מרתיע אותו. מרכז המטפל בילדי כל הארץ הזקוקים למענה בשל פגיעות גופניות.

מטרתנו היא מעל למובן מאליו, להיות מוסד רפואי מוביל. מטרתנו היא לסייע לנצחון הרוח על הגוף. אנו משלבים את הידע הרפואי המתקדם וההישגים הטכנולוגים המתפתחים כל העת עם ההבנה המקצועית והמוסרית שילד הוא ילד, ללא כל קשר לשמות הוריו, לדתו, לסוג המחלה או הפציעה שהביאה אותו אלינו, ואפילו לרוב ללא קבלת התחזיות השחורות שגורמים מחוץ לתחום רואים בעתידו. ילד הוא ילד, וכל ילד זכאי לממש את יכולתו לגדול לאדם שלם, שותף שווה ערך בחברתנו, וכזה המסוגל לא רק לקבל מהחברה אלא גם להיות חלק אמיתי ממנה ולבנות אותה. אין אנו מכירים במונחים ארכאיים כגון "בעל מום" "מוגבל". לא כל הילדים  המטופלים כאן יוכלו ללכת על שתי רגלים, אבל זה רק פרט אחד בחייהם.    אותנו מעניין לגדל ילדים שיוכלו לבחור לאן הם מתקדמים ולהגיע לשם, בין אם בעזרת רגלים איתנות, בעזרת קביים וסדים, על כסא  גלגלים ממונע או- מי יודע- אולי על רחפן בעתיד.

לאור חזון זה, עם כניסתי לתפקיד לפני כשש שנים, התחלנו לקדם לפסים מעשיים חלום נוסף- לצאת ממסגרת המבנה היעיל והטוב הזה, לפרוץ דרך ולהגשים חלומות של יותר ילדים, ביותר מקומות, ובאופן זמין, נגיש ועדכני.

פנינו להילה בורל, שהיתה בעבר ראש ענף ריפוי בעיסוק באלי"ן והפכה ליזמית של צעצועים טיפוליים לילדים, וביקשנו ממנה לחלום איתנו. מהר מאד פגשה הילה בצוות TOM  תיקון עולם של  מכון ראות ומכאן לא רחוקה היתה הדרך למפגש המוצלח של שלושה הגופים שהפכו להורים המייסדים של הפרוייקט -   קרנות הביטוח הלאומי – בליוויים המסור של נורית עמית ושמואל ויינגלס ובהנחיתו והובלתו של ידידי איציק סבטו -  ו  XLN ממכון ראות. יחד התגבש הקונספט לקחת את המעבדה הביומכנית  שבראשות אוהד גאל-דור המבריק והמסור שיצרה, מעל    25 שנה, פתרונות מותאמים נפלאים לילדים המטופלים פה, וליצור על בסיס הידע המקצועי מרחב חדשני מופלא, מעודכן, מזמין ומקדם. פה יקבלו ילדים פרטניים מכל הארץ מענה מיידי לפתרונות טכנולוגיים שיותאמו להם אישית, ופה הצטרפו ומצטרפים אלינו שותפים נוספים כדי לאפשר ליצור גם פתרונות לשוק גלובלי של ילדים בכל העולם  גם באפיקים יותר מסחריים, בפרוייקט אלינוביישן שמובילה דנה הוכשטיין- מאן ובו משקיעה הרשות לפיתוח ירושלים ושותפים נוספים.

אנחנו לא חולמים בהקיץ. מבית החולים אלי"ן כבר יצאו המצאות משנות חיים המשפרות את חייהם של ילדים מחוץ לכתלינו. לדוגמא - אוהד מייצר מחוכים מייצבי גב פנטסטיים, אשר במקום להיות עשויים פלסטיק קשיח בנויים מבד חליפות צלילה. אלפי ילדים משתמשים בהם, ואין מומחה מהארץ או מהעולם שמגיע לכאן שלא מגיב ב"איך לא חשבו על זה קודם" למראה המחוכים. פרוייקט פורץ דרך אחר אשר נוצר בסיוע הידע המקצועי של אלי"ן הוא Wheelchairs of hope , אשר בזכות הידע האלי"ני ופריצת דרך יזמית של מומחי פלסטיק בעלי חזון  הביא לעולם כסאות גלגלים יעילים, עמידים, ומאד מאד זולים שיאפשרו למאות אלפי ילדים בעולם- וזו לא הגזמה – שהיו נותרים ללא אפשרות להגיע לבית הספר- במדינות עולם שלישי- לקבל אמצעי ניידות ולזכות לכן בחינוך, ומכאן, בעתיד.

כך אנו רואים את עתיד המרחב הזה: כל ילד יקבל מענה אישי, מותאם, פרטני, הלוקח בחשבון את צרכיו. בעיות בעלות השלכות עולמיות יצאו מכאן- מבחינת כי מציון תצא תורה – וישנו את חייהם של ילדים בכל מקום אחר.

אנחנו אולי בית חולים, אבל אנחנו רואים את תפקידנו לאפשר לחלומות להפוך למציאות- חלומות של משפחות רבות, הדואגות לעתיד ילדיהם. חלומות של ילדים וילדות, שרוצים להיות "כמו כולם". חלומות של יזמים ויזמות, לעשות טוב ולהצליח. חלומה של ירושלים, להיות עיר רב תרבותית מכבדת ומובילה.

שלכם,

דר' מורית בארי