גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות
תו מידות לאפקטיביות
מחקרים

פרויקט השאלת כיסאות ממונעים של בית חולים אלי"ן - מחקר רטרוספקטיבי

27 מאי, 2015

רקע- אצל ילדים עם לקות קשה במערכת התנועה כמו CP , ארטוגריפוזיס, מחלות שריר–עצב ואחרות, יכולת התנועה העצמית במרחב  עלולה להיות מוגבלת. ילדים אלו עלולים להיות בסיכון למוגבלות משנית במגוון תחומים כמו  תפישה מרחבית, תקשורת, השתתפות ועוד. ילדים עם לקויות קשות יכולים להרוויח מעצמאות בתנועה דרך ניידות ממונעת .  בארץ, כדי לקבל כיסא ממונע במימון משרד הבריאות, יש צורך להוכיח יכולת ניידות עצמאית ותפקודית על ידי מעבר של מבדק הנעה. לא לכל מסגרת יש כיסא ממונע לתרגול. במטרה לאפשר לילדים להתאמן בכל שעות היום ולקדמם בסביבה הטבעית שלהם, אלי"ן יזם פרויקט של השאלת כיסאות ממונעים לילדים בקהילה לתרגול עד להשגת שליטה מלאה בכיסא.

מטרת המחקר היתה  לתאר את הילדים ותוצאות תהליך השאלת כיסא ממונעים מאפריל 2009 ועד סוף 2014.

שיטת דפוס מחקר עבודה זו היא סקר תיקים, רטרוספקטיבי.

משתתפים: 50 ילדים שהשאילו כיסא ממונע מאלי"ן. טווח גילאי הילדים 2.2 שנים-29 שנים. 70% מהילדים סבלו משיתוק מוחין, 44% מהילדים עם רמת תקשורת רגילה ו86% מהילדים בחינוך מיוחד.

תוצאות המחקר הראו ש32 מתוך 50 הילדים שהשאילו כיסא עברו את מבדק ההנעה של משרד הבריאות. לילדים שהניעו את הכיסא  עם היד היה סיכוי של פי 4 לעבור את מבדק ההנעה. כמו כן לילדים שהניעו עם גויסטיק היה סיכוי של פי 8 לעבור את המבדק. ילדים עם תקשורת רגילה עברו ביתר קלות את המבדק. בעזרת תוצאות המחקר, נבנה מודל ניבוי של הצלחה במבדק ההנעה. ב 90% מהמקרים ניתן לנבא שילד יעבור את מבדק ההנעה אם הוא מניע בגויסטיק וגם אם יש לו תקשורת רגילה.

מסקנות- תוצאות אלה מכוונות את פרויקט ההשאלה, למי רצוי להשאיל כיסא ממונע. כמו כן תוצאות המחקר יכולות להיות משמעותיות בשינוי מדיניות של משרד הבריאות.