מרפאת פגיעות מוחיות

מרפאת פגיעות מוחיות

מנהל המרפאה: דר' עופר קרן

טלפון לזימון תורים: 02-6494321

דואר אלקטרוני: okeren@alyn.org 

צוות המרפאה: רופא, פסיכולוגית, פיזיותרפסיט, מרפאה בעיסוק, עובדת סוציאלית.

למרפאת פגיעות המוח באלי"ן ידע וניסיון רב באבחון ובטיפול בבעיות שנוצרו כתוצאה מפגיעות אלה.


במסגרת הביקור במרפאה הרב צוותית עובר המטופל במספר "תחנות". בסיום היום עורך צוות המטפלים ישיבה משותפת ומוסר המלצות על סמך כלל המידע שנאסף.

במרפאת פגיעות מוחיות מטופלים:

  • ילדים הסובלים מפגיעה במוח כתוצאה מחבלה
  • ילדים שסבלו מאירוע כלי דם במוח
  • ילדים שעברו ניתוח מוח
  • ילדים בעלי פגיעה בתפקוד המוח עקב חוסר הספקת חמצן

ההערכה כוללת:
מעקב רפואי וניטור הטיפול התרופתי, התייחסות לסיבוכים כמו פרכוס, התפתחות הידרוצפלוס, כאבי ראש, סחרחורות, הפרעות ביציבה ובתפקוד המוטורי, תפקודי יומיום, קשיים רגשיים, לימודיים וחברתיים.

 

בכל מקרה של חבלה או מכה חזקה, רקמת המוח עלולה להינזק. חבלה ישירה תגרום לשטף דם ונזק בהספקת הדם והחמצן למוח.
לנזק בעקבות פגיעת ראש אצל ילדים יש מאפיינים ייחודיים, לדוגמא: הצטברות נוזלים במוח בתאים עצמם, בעוד שאצל בוגרים מצטברים הנוזלים בעיקר בין התאים.
הנזק למוח הצעיר עלול להתבטא בפגיעה ביכולות שונות וכן באפשרות ללמוד ולהתפתח. הפרעה ביכולת הלימוד היא תוצאה ישירה של ליקוי קוגניטיבי וליקוי ביכולות ממוקדות כמו זיכרון וקשב. מעבר להשלכות על מידת התפקוד המיידית לאחר פגיעת ראש, לפגיעה עלולה להיות השפעה שלילית על יכולות הלמידה, ההתפתחות האישית ומידת ההסתגלות החברתית. מאחר שהדרישה לפתור בעיות בגיל צעיר היא מוגבלת, יתכן שמידת הפגיעה תהיה סמויה בתקופה הראשונה ותתגלה רק לאחר ההתבגרות.

לעיתים, גם פגיעת ראש "קלה" שלא הצריכה אשפוז ממושך, יכולה לגרום לבעיות המצריכות טיפול ומעקב. 

פגיעת ראש קלה:

פגיעת ראש עלולה להשפיע על המוח הצעיר בשלל אופנים. הפגיעה יכולה לבוא לידי ביטוי בכמה דרכים:

  • פגיעה ביכולת הלמידה – היכולת ללמוד נפגמת בדרך כלל בגלל פגיעה ביכולת הקוגניטיבית, בזיכרון או בקשב. היקף הפגיעה עלול להתגלות רק לאחר גיל ההתבגרות, עת ידרשו הילד או הילדה הפגועים לפתרון בעיות עימן לא נאלצו להתמודד קודם לכן
  • עיכוב או פגיעה בהתפתחות האישית ובמידת ההסתגלות החברתית
  • תופעה מוכרת, אך בלתי מוסברת, היא התפתחות של סימני מין מוקדמים לאחר שהילד/ה סבלו מנזק קשה במוח

 

ילדים רבים נופלים בשעת משחק, בחצר בית הספר או בשכונה, וחלקם סובלים מפגיעות ראש "קלות". תהליך קבלת ההחלטות בחדר המיון נגזר באופן ישיר מהקביעה כי הילד או הילדה סובלים מ"פגיעה קלה במוח". מכאן, תבנית ההתנהלות תכלול בדרך כלל ניטור סימנים חיוניים למשך יממה ומעקב אחר מידת הערנות, הקאה או תלונות על כאבי ראש. 

במחקר שבוצע בבית החולים אלי"ן ביוזמת דר' מריו כהן ז"ל, נבדק תפקודם של ילדים ששוחררו מחדר המיון הנוירו-כירורגי בעקבות פגיעת ראש.

לאחר מספר שבועות בבית החולים אלי"ן, נבדקו על ידי צוות רב-מקצועי שהקיף את התחומים: פסיכולוגיה, ריפוי בעיסוק, פיזיותרפיה, עבודה סוציאלית ורפואת שיקום. מסתבר שחלק נכבד מהילדים התקשו להשתלב בפעילות בבית ובבית הספר, נצפו ליקויים מוטוריים, קוגניטיביים והתנהגותיים גם אצל ילדים שלא אותר אצלם נזק מבני בבדיקות ההדמיה. 

ניתן להסיק שגם אצל ילדים שאובחנו כסובלים מ"פגיעת ראש קלה" עלולה להיווצר הפרעה משמעותית בתפקוד ורצוי לעקוב אחר השתלבותם בקהילה. ההפרעה באה לידי ביטוי בשינויים בהתנהגות בבית, עם החברים ובמסגרת החינוכית בה פועלים הילד או הילדה. הגורם להפרעה בתפקוד יכול לנבוע מנזק מזערי במוח שלא אותר בבדיקות ההדמיה ו/או מתגובה נפשית לאירוע.

שאלו אותנו:
02-6494222
הודעתך נשלחה בהצלחה