מחלקת שיקום ואישפוז יום

מחלקת שיקום ואישפוז יום

מנהל המחלקה: דר' עמנואל קורניצר

דואר אלקטרוני: ekornitzer@alyn.org

סגנית מנהל המחלקה: רחל לביא

דואר אלקטרוני: rlavi@alyn.org

טלפון: 02-6494254

במחלקה מתאשפזים ילדים שחלו במחלות נרכשות או מולדות, כגון פגיעות מוח, נזקים לחוט השדרה, כוויות, עיוותים בגפיים, מחלות שפוגעות בשרירי הגוף, בעיות אכילה, בעיות שליטה על סוגרים ועוד. חלק מהילדים מתאשפזים לאחר שעברו מחלה או התערבות בבית חולים כללי, חלקם מגיעים לשיקום לאחר שעברו ניתוחים אורטפדים של צוות רופאי אלי"ן  וחלקם מגיעים לאשפוז שיקומי, ישירות מהבית.

הטיפולים ניתנים תחת קורת גג אחת, על ידי צוות רב מקצועי מיומן העובד בגישה כוללנית. הצוות כולל רופאים ממקצועות שונים, אחיות, פיזיותרפיסטים, הידרו-תרפיסטים (טיפול בבריכה), מרפאות בעיסוק, קלינאיות תקשורת, עובדות סוציאליות, פסיכולוגים, נוירו פסיכולוגים, ליצנים רפואיים, וצוות חינוכי של בית הספר השיקומי של המחלקה.

במוקד נמצא הילד והתהליך המשמעותי עמו הוא מתמודד. המשפחה הינה שותפה מלאה בטיפול.

התהליך השיקומי מתמקד בשיפור יכולותיו של הילד במטרה לאפשר לו להשתלב מחדש בבית ובקהילה ולתפקד בעצמאות מיטבית.

תפקוד עצמאי מתייחס לפעילויות בסיסיות כגון אכילה, לבוש ושמירה על היגיינה אישית, וכן לפעילויות הדורשות רמת תפקוד מורכבת יותר, כגון תקשורת עם הזולת, ניידות עצמאית בבית ומחוצה לו, ליווי והתנסות בלימודים ובפעילות קוגניטיבית.

לכל ילד המתאשפז במחלקת השיקום נבנית תוכנית טיפול אישית, המגדירה את יעדי השיקום המתאימים לו ואת מכלול הטיפולים והתרגולים שיתבצעו להשגת יעדים אלו.

התוכנית כוללת טיפולים מובנים ותרגול עצמי (בעזרת ההורה המלווה).

הטיפול השיקומי במחלקה מתוכנן סביב לשעון: תוכנית של טפולים ותרגולים המתחילה משעות הבוקר המוקדמות ומסתיימת לקראת שעה 16, ובאותן שעות הילד משתלב גם בכיתת הלימוד השיקומי.

בשעות אחר הצהרים נערכת פעילות חברתית הכוללת יצירה, מוזיקה, שירים ומשחקים, באופן המותאם למטרות השיקומיות של הילדים השונים. הפעילות מתבצעת על ידי מדריכים חברתיים ומתנדבים בקהילה. שעות הערב מוקדשות לפעילויות משפחתיות סיוע והנחיית הצוות הסיעודי ולמנוחה.

 

מחלקת אשפוז יום שיקומי

אשפוז יום שיקומי מתוכנן כהמשך לאשפוז מלא או כתוכנית ראשונית. הוא מתוכנן פרטנית לטיפול במטרות ייעודיות, אם באופן ראשוני לאחר אירוע שגרם לירידה בתפקוד, ואם כטיפול שיקומי מתמשך להשגת יעדים מוגדרים. 

הטפולים במסגרת זו גם ניתנים ע"י צוות רב מקצועי העובד ביחד ובתיאום מלא בין המטפלים והמשפחות. הגדרת ימי טפול במסגרת זו נעשית על בסיס הצורך באינטסיביות הטפול ולכן יכול להינתן יום אחד בשבוע או יותר עד מקסימום 5 ימים בשבוע.

את מחלקות השיקום ואשפוז יום מנהל הדר' עמנואל קורניצר, מומחה לרפואת ילדים, בוגר ביה"ס לרפואה באוניברסיטה העברית בירושלים.

שאלו אותנו:
02-6494222
הודעתך נשלחה בהצלחה